»Pri tem nam knjige seveda lahko pomagajo, sprašujem pa se, koliko ljudi je sploh še sposobnih prebrati daljša besedila, ki zahtevajo poglobljeno branje, brez katerega ni razumevanja kompleksnih vprašanj.«
»Phillips in Kovač menita, da moramo ubraniti 'pomen dolgega branja in celih knjig, ki niso razsekane na posamezna poglavja, izgubljene v /…/ podatkovnih bazah'.«
»Samo skozi branje knjig se lahko zavemo situacije.«
»Če hočemo razumeti kompleksnost sveta, si moramo vzeti čas za branje kompleksnih besedil.«
»Branje knjig je temelj empatičnega človeka. Današnja družba je znana po svoji neenakosti, po svojih problemih, zatiskanju oči pred okoljsko problematiko, nekateri celo menijo, da Zemlja ni okrogla.«
»Ampak ob pomoči barvne folije to nekako gre. Videno besedilo v možganih prepoznam drugače, kot je bilo napisano. Sliko besed počasi in po spominu sestavljam v smiselne stavke.«
»Se bralec ne poglobi v celoti v besedilo, ne dojame vseh kompleksnih razmerij v informativnem besedilu.«
»Drugače ni nikoli bral, globoko je preziral vse duhovne zadevščine; toda tule je bilo znanje, vsa čutila so se mu napela, ko je bral, požiral obe knjigi, vse je prepoznaval s telesom, prodiral v besede, podoživljal njihov najgloblji pomen, zavrtal oči skozi knjigo v neskončnost, vpijal znanje, kakor stenj vsrkava olje.«
»'Praviloma bolj poglobljeno in v večji meri omogoča razvoj sposobnosti analitičnega in kritičnega mišljenja'.«
»Branje je avantura duha. Najprej, ko bereš, si sam – po možnosti v tišini. In lahko zlezeš noter vase. Potem spoznavaš svet. Toliko sveta in različnih ljudi, kot je v knjigah, mi v realnem življenju ne moremo spoznati. In toliko odmevov, kolikor lahko zaslišimo v svoji duši, ko preberemo nekaj, kar se nas dotakne, je tudi na kakšen drug način težko, če ne celo nemogoče.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju